Mäntsälän Voimistelijat goes Gymnaestrada 2026!
Gymppi Sanna Jokiniemi
gymppi.mantsalanvoimistelijat@gmail.com /0407530294

Lähde mukaan voimistelun ja liikkeen supertapahtumaan!
Seuraava Gymnaestrada järjestetään 4.–7.6.2026 Joensuussa – silloin voimistelun ilo, yhteisöllisyys ja liikunnan riemu täyttävät kaupungin, kun vuorossa on kotimaisen voimistelun suurin suurtapahtuma!

ILMOITTAUTUMINEN
Ilmoittautuminen tapahtumaan
!! Sitova ilmoittautuminen tapahtumaan tehdään nettilomakkeella SuomiSportissa viimeistään su 25.1.2026 (Early Bird).
Tapahtuman laskutusta varten tulee jokaisen myös ilmoittaa itsensä seuran MyClubissa Gymnaestrada-ryhmään. Se tapahtuu osoitteessa: https://mantsalanvoimistelijat.myclub.fi/flow/login .
Jos et vielä ole seuran jäsen pääset liittymään jäseneksi samasta linkistä. Huom. kaikkien mukaan lähtevien tulee olla seuran jäseniä.
Pukujen tilaaminen
Lisäksi kenttäohjelmiin tulevien on ilmoittauduttava alla olevalla lomakkeella erikseen kenttäohjelmaan. Valitse ilmoittautumislomake sen mukaan mihin kenttäohjelmaan ilmoittaudut. Samalla lomakkeella tilataan myös kenttäohjelmavaatteet. Tämä tehtävä myös viim. su 25.1.2026!
Nyt pelataan (vaikeampi voimisteluohjelma 7–12 v) https://forms.gle/xBdCqRCGvsxteHvMA
Täältä tullaan maailma (vaikeampi voimisteluohjelma 15 v->) https://forms.gle/H7E9wTHwnhzUCvgv7
Mä oon vapaa (tanssiohjelma): https://forms.gle/Z6WTPsvLAcsQhHZo6
Tule leikkimään (perheliikunta): https://forms.gle/d5PYCuTRvhwKBysXA
Salamointia (kunto-ohjelma): https://forms.gle/zEEbY96RabWCcrhv7
Tapahtumaan on mahdollisuus ilmoittautua 10.4. saakka, mutta Early Bird-ilmoittautumisen määräajan jälkeen 26.1.2026 lukien kalliimmalla hinnalla (Late Bird). Kenttäohjelmista vain kunto-ohjelmaan on mahdollisuus ilmoittautua jälki-ilmoittautumisella.
Tapahtuman maksuaikataulu sekä peruutusehdot löytyvät täältä.
OHJEET ILMOITTAUTUMISEEN
Jokainen osallistuja (tai alle 18-vuotiaan huollettavan huoltaja) ilmoittautuu Gymnaestradaan itse henkilökohtaisesti Suomisportin kautta 25.1.2026 mennessä Early bird -hinnoin ja tilaa tarpeensa mukaan osallistujapassin, koulumajoituksen ja ateriapaketit.
Ennen ilmoittautumista tulee hankkia lisenssi Suomisportissa.
Sitova ilmoittautuminen vaatii lisenssin – lomakkeella ei pääse etenemään loppuun saakka, mikäli lisenssi puuttuu.
Jos sinulla ei ole vielä Suomisport-tiliä, tulee sinun ensin rekisteröityä osoitteessa www.suomisport.fi
Suomi Gymnaestradassa osallistujalla tulee olla vähintään Starttilisenssi (Gym for Life, Stara, kenttäohjelmat, iltanäytökset, lavaesiintymiset, huoltajana tapahtumassa mukana).
Mikäli osallistuu Suomi Gymnaestradassa järjestettävään kilpailuun, tulee olla Kilpalisenssi tai Kertalisenssi. Kilpalisenssillä ja Kertalisenssillä voi osallistua kilpailun lisäksi myös esim. kenttäohjelmiin eli kahta lisenssiä ei tarvitse hankkia.
Jos et mene ilmoittautumaan suorasta linkistä, löytyy tapahtuma sporttitapahtumahaulla. Ilmoittajan organisaatioksi valitaan Mäntsälän Voimistelijat.
Ilmoittautumislomaketta pääsee jokainen muokkaamaan ja/tai tekemään peruutuksen oman Suomisportin sporttitilin kautta 3.2. asti. Tämä koskee myös mahdollisia korjauksia ennen ilmoittautumisen päättymistä.
Tapahtumaan ilmoittautumisen lisäksi kenttäohjelmiin tulijat ilmoittautuvat erillisellä lomakkeella. Linkki lomakkeeseen viestin alkupuolella. Samalla lomakkeella tilataan kenttäohjelman vaatteet.
Alla kenttäohjelmat, joihin Mäntsälästä lähdetään:
7–12 v vaikeampi voimisteluohjelma - Nyt pelataan (Adelle Lila ja Rosa)
Vaativampi voimisteluohjelma (isot tai pienet hypyt) - Täältä tullaan maailma (Iris/Ixia/Hengettäret)
Tanssiohjelma - Mä oon vapaa (Meteorit ja Galaxit, muut tanssijat)
Ryhmäliikuntaohjelma (helpompi ja vaikeampi rooli) - Salamointia (Aikuisjumppaajat, kuntoilijat)
Perheliikunta - Tule leikkimään
Mukaan voit lähteä, vaikka et kuuluisikaan kisaaviin joukkueisiin. Ota tällöin yhteyttä Gymppiin, niin mietitään mikä olisi sopivin kenttäohjelma.
MITÄ KUULUU OSALLISTUJAPASSIIN?
Gymnaestradan osallistujapassi oikeuttaa -osallistumaan Gymnaestrada Joensuu 2026 -suurtapahtumaan -kilpailemaan voimistelulajien ja tanssin kilpailuissa, myös Stara ja Gym for Life -esiintymään kenttäohjelmissa, ulkolavoilla, iltanäytöksissä -sisäänpääsyyn kilpailu- ja tapahtumahalleihin (Huom! Näytöksiin tulee ostaa erillinen pääsylippu, johon osallistujapassilla alennus) -sisäänpääsyn Tapahtumatorille ja Fun Zone-alueelle-osallistumaan avajaistapahtumaan ja oheisohjelmaan -kulkemaan joukkoliikenteessä (kattavuusalue: JOJO AB-alue)
AIKATAULU
3.2.2026 | Kenttäohjelmien esiintymisvaatteiden tilausaika päättyy. |
25.1.2026 | Puvut tilataan Mäntsälässä 25.1.2026 mennessä erillisellä lomakkeella. |
4.2.2026 | Early Bird -sitova ilmoittautuminen päättyy. |
25.1.2026 | Seurassa ilmoittaudutaan jo su 25.1, jotta ehdimme tarkistamaan ilmoittautumiset.
|
15.2.2026 | 50 % laskusta eräpäivä Chopar laskuttaa omaan tahtiinsa kenttäohjelmapuvut. |
10.4.2026 | Late Bird -sitova ilmoittautuminen päättyy (passien hinnat kalliimmat)
|
15.4.2026 | Loppulaskujen eräpäivä |
18.4.2026 | pakolliset kenttäohjelmien yhteisharjoitukset Vantaalla (ei Salamointia eikä perheliikuntaa) |
HINNAT
(HUOM! Huoltajan kuluja jaetaan osallistuvien lasten/nuorten kesken)
PASSIT

Early Bird -hinnat eli sitovat
ilmoittautumiset 3.2.2026 mennessä:
Osallistujapassi - voimassa koko tapahtuman ajan
Aikuiset 120 €
Nuoret (7–16-vuotiaat) 95 €
Lapset (alle 7-vuotiaat) 55 €
Late Bird -hinnat eli sitovat
ilmoittautumiset 4.2. - 10.4.2026:
Osallistujapassi - voimassa koko tapahtuman ajan
Aikuiset 140 €
Nuoret (7–16-vuotiaat) 110 €
Lapset (alle 7-vuotiaat) 65 €
Lisäksi saatavilla on myös päiväpasseja.
HUOM! Kenttäohjelmaan osallistujalla täytyy olla neljän päivän passi, harjoituksia on joka päivä.
Lisenssi
Passin lisäksi jokainen Gymnaestradan 2026 osallistuja tarvitsee lisenssin. Myös osallistuvat valmentajat, ohjaajat, huoltajat ja joukkueenjohtajat tarvitsevat lisenssin. Minimi starttilisenssi 15 €.
Majoitus
Koulumajoituksen hinta torstaista sunnuntaihin on 70 €. Hinta sisältää aamupalat. Majoituksen voi hankkia myös itse.
Ruokailu
1. vaihtoehto: 4 aterian paketti (sis. lounaan päivittäin to+pe+la+su)
Hinta yli 7-v. ja aikuiset 50 €
Hinta alle 7-v 40 €
2. vaihtoehto: 6 ateria paketti (sis. lounaan päivittäin ja päivällisen pe+la)
Hinta yli 7-v. ja aikuiset 75 €
Hinta alle 7-v 60 €
Vaatteet
Kenttäohjelmissa on omat asunsa. Niiden hinnat kuvat löydät tapahtuman kotisivuilta. https://gymnaestrada.fi/kenttaohjelmat/ Lisäksi on mahdollista hankkia halutessaan myös virallisia edustusasuja. https://voimistelukauppa.innoflame.fi/
Harjoituskuluja
Kenttäohjelmien harjoituksista voi tulla pieniä lisäkuluja (sali/valmentajakulut).
Kuljetus
Kuljetusta Joensuuhun ei ole vielä päätetty. Jos päädytään bussiin, tulee siitä joitain kuluja.
KENTTÄOHJELMIEN HARJOITUKSIA
Kenttäohjelmia aloitetaan pikkuhiljaa harjoittelemaan. Niihin on erillisiä harjoituksia sekä omien treenien yhteydessä olevia harjoituksia. Kun tiedämme mukaan lähtijät, räätälöidään harjoituksia tarpeen mukana. Salamointia onkin jo seurassa aloitettu kokeilemaan. Ensimmäiset muiden kenttäohjelmien harjoitukset on jo tiedossa:
la 10.1. klo 9-12 | Riihis | tanssiohjelma, vaikeampi voimisteluohjelma 15 v-> (nuoret) |
su 11.1. klo 12–14 | Helsinki (kysy tarkempaa tietoa) | vaikeampi voimisteluohjelma (aikuiset) |
su 18.1. klo 10–14 | Hepola | vaikeampi lasten voimisteluohjelma (uimapötkö mukaan, jos on) |

Mikä on Gymnaestrada?
Gymnaestrada on kotimaisen voimistelun suurin ja monipuolisin suurtapahtuma, joka kokoaa yhteen tuhansia liikunnan ja voimistelun harrastajia eri puolilta Suomea. Tapahtuma järjestetään joka neljäs vuosi. Tapahtumassa nähdään monenlaisia kilpailuja sekä esityksiä kaupunkilavoilla, iltanäytöksissä ja kenttäohjelmissa.
Me Mäntsälän Voimistelijat olemme osallistuneet perinteisesti Gymnaestradaan isolla porukalla. Tapahtuma on ainutlaatuinen. Se arjoaa mahdollisuuden kokea liikunnan riemua ja yhteenkuuluvuutta yhdessä. Tapahtumaan ovat tervetulleita kaikenikäiset ja -tasoiset liikkujat. Mukaan voit tulla esiintyjänä, kilpailijana, huoltajana, vapaaehtoisena tai kannustajana. Toivomme, että pääsemme kokemaan tämän yhdessä mahdollisimman suurella MäV joukolla - kaikki siis mukaan.Miten mukaan?
Seurastamme on mahdollisuus osallistua tapahtumaan monin eri tavoin. Alta löydät koottuna osallistumismahdollisuuksia juuri meidän seuramme voimistelijoille, tanssijoille ja tukijoukoille
⭐Kenttäohjelmat – kaikkien yhteinen huipennus
Kenttäohjelmat ovat satojen, jopa tuhansien voimistelijoiden yhteisesityksiä, jotka esitetään tapahtuman päätösjuhlassa Joensuun keskusurheilukentällä. Ne ovat vaikuttavia ja elämyksellisiä kokemuksia.
Voit osallistua MäV:n kautta ainakin:
Lasten voimistelun kenttäohjelmaan (6–12-vuotiaille)
Tanssin kenttäohjelmaan
Nuorten ja aikuisten kenttäohjelmiin; kuntoliikunta ja voimisteluohjelma
Kenttäohjelmat harjoitellaan oman seuran ohjauksessa ja huipentuvat yhteisharjoituksiin ennen esiintymistä. Jokaisella ohjelmalla on oma koreografi, musiikki ja asukokonaisuus. Lisää kenttäohjelmista voit lukea https://gymnaestrada.fi/kenttaohjelmat/. Mihin kenttäohjelmaan kukin ryhmä menee sekä milloin ja missä kenttäohjelmia harjoitellaan, tarkentuu syksyn mittaan.
⭐Kaupunkilavat ja hallinäytökset
Seuramme esiintyjäryhmien on mahdollisuus hakea myös esiintymään kaupunkilavoille ympäri Joensuuta tapahtuman aikana. Näillä lavoilla esitellään monipuolisesti seuratoimintaa ja esitetään omia voimistelu- ja tanssiesityksiä – rennossa ja iloisessa tunnelmassa!
⭐Kilpailut – näytä taitosi
Gymnaestradassa järjestetään myös kilpailuja eri lajeissa. Syksyn ja kevään aikana joukkueet ja valmentajat päättävät haluavatko kisata tapahtumassa. Kilpailuja on ainakin seuraavissa lajeissa:
Joukkuevoimistelu
Tanssillinen voimistelu
Tanssi
Gym for Life
Stara-tapahtuma (kaikille yli 6‑vuotiaille harrastajille)
Kilpailut järjestetään Joensuun eri liikuntapaikoissa ja ovat osa tapahtuman virallista ohjelmaa. Kilpailuissa ei ole erillisiä osallistumismaksuja, mutta osallistujilta vaaditaan Voimisteluliiton lisenssi ja tapahtumapassi.
⭐Vapaaehtoiseksi
Suuret tapahtumat tarvitsevat myös paljon vapaaehtoisia. Mukaan vapaaehtoisten tiimiin ovat tervetulleita kaikki tapahtumavuonna yli 16-vuotiaat (2010 tai sitä ennen syntyneet) vapaaehtoistoiminnasta kiinnostuneet. Kokemusta vapaaehtoistoiminnasta tai voimistelusta ei tarvita. Riittää, että olet kiinnostunut kokemaan ja rakentamaan ikimuistoista liikkeen ja voimistelun supertapahtumaa! Lisätietoa linkissä:
https://gymnaestrada.fi/vapaaehtoisille/
⭐Huoltajaksi
Jokaisella alaikäisellä osallistujalla tulee olla tapahtumassa nimetty aikuinen huoltaja. Yhdellä huoltajalla voi olla enintään 10 alle 12-vuotiasta lasta huolehdittavanaan. Lapset liikkuvat tapahtumassa ryhminä huoltajiensa johdolla. 12 – 18-vuotialla riittää, että on tapahtumaan osallistuva nimetty huoltaja seurasta (ei sidottu ryhmäkokoon). Myös huoltajat tarvitsevat osallistujapassit, lisenssit ja vakuutukset. Huollettavat lapset jakavat osittain huoltajan kuluja. Tästä sovitaan tarkemmin ilmoittautumisen yhteydessä.
Miksi lähteä mukaan?
Gymnaestrada on unohtumaton elämys jokaiselle osallistujalle – olit sitten kokenut konkari tai ensikertalainen.
Tapahtuma tarjoaa:
Yhteisiä hetkiä omien ja uusien voimistelukavereiden kanssa
Mahdollisuuden esiintyä isolla areenalla tai lavalla
Näyttävän päätösjuhlan, jossa koko kenttä täyttyy voimistelusta
Paljon iloa, elämyksiä ja liikunnan riemua
Tule mukaan osaksi suurtapahtumaa – liikutaan yhdessä kohti Joensuuta!
